Kaip sutaupyti laiko rimtiems darbams?

kaip taupyti laika prie kompiuterio

Įžanga

Kaip dažnai pagaunate save, kai netyčia persifokusuojate ir įklimpstate į švelniai tariant, nelabai prasmingą ar tikslingą interneto naršymą, socialinių tinklų knaisiojimą, forumų studijavimą ar kažkokių neaiškių naujienų skaitymą, kaip įvyko kriminalistinis kriminalas kriminalinėje aplinkoje ir pan.. Kitaip tariant naikinate savo darbingą ir prasmingą laiką, kartais net nesusimastydami.

Tikrai neaiškinsiu, kaip reikia gyventi, dirbti ir mokytis, ar kaip atskirti nuovargį nuo beprasmio darbų atidėliojimo. Noriu tik pasidalinti keliais patikrintais būdais, kaip pats bandau iš anksto apsisaugoti nuo beprasmio laiko marinavimo ir jo praradimo. Žemiau aprašau kelias gudrybes, kaip paspęsti spąstus pačiam sau, kurių pagalba, kartais išvengiu prokrastinavimo ir sutaupau brangiausio laiko.

Problematika

Iš esmės, problema dažniausiai slypi pačiuose mumyse. Mes dažnai pasiduodame išoriniams dirgikliams, kurie maišo mums susikauti, arba dar patys neišmokome su savimi dirbti, ir galiausiai padaryti savo darbus. Visų mūsų smegenys, moka taip greitai persifokusuoti į kartais pačią beprotiškiausią mintį, kad mes net nespėjame susivokti, kad darome kitą darbą ar sprendžiame galvosūkį, kurio neplanavome spręsti. Menka, bet paguoda, jei tas kitas sprendžiamas klausimas būna bent kažkiek susijęs su pagrindine veikla. Bet jei, tai veiksmas apskritai iš kitos operos, kaip tarkim nykščio mankšta swip‘inant instagramo juostą, tai po to neretai mus pagraužia ir sąžinės kirminas.

Dažna žmogaus reakcija, kuris pradeda jausti simptomus arba įtarinėti, kad turi priklausomybę nuo vienokių ar kitokių puslapių, ar servisų, ar įvairiausių tinklų internete – paprasčiausiai pradeda drausti sau jais naudotis. Veiksmas nukreiptas daugmaž teisinga linkme, bet labai jau radikalus. Galima manau ir šiek tiek švelniau pasielgti.

Patarimai

Kartais mums reikia visai ne daug, tai momento, kurio metu mes paprasčiausiai susivoksime ir padarysime pasvertą sprendimą. Mums tiesiog reikia laiko patiems sau spėti užduoti klausimą, ar tikrai tą konkrečią akimirką mums reikia viską mesti ir pradėti veikti kažką kardinaliai kitą? Dažnu atveju, impulsas, kuris atsiranda mūsų smegenyse, beatodairiškai, tą pačią akimirką, be jokio pasipriešinimo, praskrieja šalia mūsų racionalumo ugniasienės ir priverčia mus daryti visiškai kitus darbus. Joks trigeris nesuveikia mūsų galvoje. Atrodo eilinį kartą praleistas momentas.

Ši, sakyčiau problema, nėra nauja ir nėra tik jūsų. Tai plačiai paplitęs iššūkis, su kuriuo bando kovoti masė žmonių ir tam yra sukurti įrankiai. Keli naudingi įrankiai, kuriais ir jūs galite nemokamai naudotis.

Viena iš gudrybių, yra iš anksto sukurti sau laiko tarpsnį, apie 15-20 sekundžių, kurio metų turėtų užtekti laiko apsvarstyti savo poelgio tikslingumą ir prasmę. Tai turėtų būti, lyg savotiškas loginis trigeris, kuris suveikia tada, kada jūs pradedate mėtytis tarp savo darbų. Rekomendacijos paprastos, įsidiekite savo naršyklėje plėtinius (angl. extensions), kurių pagalba galėsite sukurti savo taisykles kovojant su darbo fokuso praradimu.
Keli pavyzdžiai, išsirinkite, kuris jums labiau patinka ir tinka jūsų naudojimosi įpročiams :

  • LeechBlock – Mozilla Firefox plėtinys ČIA ir Google Chrome plėtinys ČIA;
  • 20 seconds rule – Google Chrome plėtinys ČIA;
  • BlockSite – Stay Focused & Control Your Time – Google Chrome plėtinys ČIA;
  • Impulse Blocker – Mozilla Firefox plėtinys ČIA;
  • Cold Turkey yra mokama ir nemokama programėlė, kuri turi daug įvairiausių įrankių, kurie padeda valdyti jūsų darbo laiką.

Kaip įdiegti ir naudotis, manau žinosite patys arba nesudėtingai rasite, instrukcijų internete tikrai pakanka. O jei kartais kažkas nesigaus – tai žinote kur galite kreiptis 😊 www.helphelp.lt

Aišku, būna dienų lyg tyčia ir šios programėlės, ne tas, kad padeda, jos tiesiog nervina ir smegenys negavusios eilinės dopamino dozės tuoj sprogs. Tokiais atvejais jūsų niekas nesustabdys. Bet siūlau ir tokiems atvejams truputį daugiau dėmesio skirti iš anksto.
Dar keli patarimai:

  • Jums reikia pasirūpinti, ir panaikinti iš anksto, patogius socialinių tinklų, naujienų portalų ir kito „gėrio“ pasiekimo būdus, tai yra išsitrinti mobilias programėles savo telefonuose ir palikti mažiau patogius naudojimosi būdus, kaip per naršyklę kompiuteryje. Dar geriau, kad kompiuteryje reikėtų kiekvieną kartą užeinant įvesti slaptažodį. Taip būtų dar ir saugiau 😊, nereikėtų sugoti slaptažodžių įrenginiuose ir lavintumėte savo atmintį;
  • Apie YouTube filmukų žiūrėjimą – patarimas išjungti automatinį filmukų paleidimą pasibaigus žiūrėtam. Tai tikrai padeda neužstrigti YouTube begalinio turinio klampynėje;
  • Nekaupkite savo naršyklėse atidarytų skirtukų (angl. tab), tai jus lyg įpareigoja perskaityti vėliau. O dažniausiai žmonės to neskaito, bet jaučia kaltės jausmą, lyg jie kažko svarbus neperskaitė ar neišmoko. Reikėtų stengtis vengti tokio kaupikliško įpročio ir kiekvieną kartą pradėti naršymą nuo „balto lapo“.

Situacijos, kai įklimpstame ir negalime atsitraukti nuo kažko, tai akimirkai atrodančio labai svarbaus, žiūrėjimo, klausimo ar skaitymo, tai yra neišvengiama. Reikia suprasti, kad tai nėra simptomas. Tai dažnu atveju būna jau pasekmė, tarkim jūsų pervargimo, persidirbimo ar pavyzdžiui miego trūkumo. Tokiu būdu jūsų smegenys bando jus pačius nukreipti lengvesniu keliu, bandant išvengti, tai akimirkai įsivaizduojamų, sunkių darbų. Smegenys paprasčiausiai nenori kęsti įtampos – pavargsta. Ir štai, dar vienas paprastas patarimas – išjunkite visus kompiuterius ir eikite pailsėti 😊. Geležinė logika.

Naudokitės į sveikatą ir nepamirškite, kad dažnu atveju galima daug darbų padaryti per trumpesnį laikotarpį.

Gražios dienos 😊

Jurijus Mackevičius
Jurijus Mackevičius

Atviros mąstysenos IT vadovas, vystytojas, entuziastas, inžinierius ir autorius

Prenumeruoti
Pranešti apie
3 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
Julius
2021-09-08 16:06

Čia toks biški psichologinis straipnis, kažkaip nesitikėjau. Aišku faina kad kažkas rūpinasi ir galvoja apie pačio žmogaus efektyvumą.

Vardas
Atsakyti  Julius
2022-11-14 17:24

Na čia nieko stebuklingo. Aišku ne visi to laikosi ir žino.

Tomas
2022-06-29 17:34

Kitais žodžiais sakant pagalba su disciplina. Neturi disciplinos įpročių – mažai kas padės 🙂