Kaip greitai ir efektyviai paruošti kompiuterį darbui?

greitas programu instaliavimas

Įžanga

Norite sužinoti kaip patyrę IT profesionalai greitai paruošia kompiuterines darbo vietas? Tai šis straipsnis kaip tik jums.

Paslaptis yra paprasta. Jie paprasčiausiai viską iš anksto pasiruošia. O kaip tai padaryti – skaityk žemiau.

Problematika

Kaip jau visi manau žino, kad laikas yra pats brangiausias dalykas mūsų gyvenimuose. Taip jau yra, kad kuo greičiau viską padarai, tuo labiau visos pusės būna patenkintos. Tikrai nenoriu pasakyti, kad kiekybė yra kokybė, atvirkščiai – geriausias rezultatas yra balansas tarp sugaišto laiko ir efektyvaus darbo rezultato.

Dabar pasakysite, kad neįmanoma pritaikyti vienodų standartų visiems. Taip – ir jūs būsite teisūs. Neegzistuoja viena taisyklė ar sprendimas, kaip paruošti visus kompiuterius darbui. Bet IT specialisto ar tūlo žmogaus iššūkis ir yra žinoti, ir gebėti greitai reaguoti į esamą situaciją ir pritaikyti iš anksto paruoštus įrankius – negaišti tiek savo, tiek kito asmens laiko.

Diegiant kompiuterines darbo vietas, tiek namams, tiek verslui, daugiausia laiko užtrunka:

  • išsiaiškinti kokių programų reikia ar galima ir saugu jas naudoti;
  • pats programų atsisiuntimas, diegimas ir paleidimas, tame tarpe aktyvavimas, jei toks yra būtinas;
  • ir programų naudojimo pradžios etapas.

Dėl to kokių programų reikia vartotojui, daugmaž yra aišku. Dažnu atveju arba pats vartotojas pasakys, arba jei tai verslo įmonė ir ji iš anksto yra pasiruošusi kompiuterinių darbo vietų diegimo taisykles ar politikas, tai, kaip ir aišku. Beje, tai yra gero tono pavyzdys ir teisingas požiūris į IT ūkį, kai yra apgalvojami iš anksto tokie klausimai. Fanatiškai į tai nereikia reaguoti, bet, tai yra neblogas resursų taupymo pavyzdys. Tik kartais pasitaiko situacijos, kai žmonės nori įdiegti daugiau programų nei jiems reikia ar galima. Atrodo, kad pakliuvai į arabišką turgų, kur bandai derėtis su karšto temperamento pardavėju, kad gauti geresnę kainą. Šioje vietoje noriu atkreipti dėmesį, kad galima atskirti, koks IT specialistas bent bando stengtis padaryti savo darbą gerai ir bando tikrai įsigilinti į situaciją, ar tam specialistui visiškai vienodai šviečia. Šiais laikais įdiegti programą nereikia turėti labai daug proto ir išskirtinį išsilavinimą, kartais pakanka pažiūrėti youtube filmuką. Specialisto vertė yra tame, kad jis įsigilina į konkrečios situacijos esmę, pagalvoja apie galimas pasekmes, paaiškina žmogui subtilybes ir suderina visus tiek ekonominius, tiek saugumo klausimus ir tik tada įdiegia programas. Ir kas dar labai svarbu, nepasiduos žmogaus spaudimui ar įtakai, tai yra atstovės ir apgins savo nuomonę, kodėl reikia daryti geriau taip, o ne kitaip. O tam viskam reikia laiko.

Pavyzdžiui žmogui reikia programos nuotoliniam bendravimui. Pasirinkimas yra didžiulis: ZOOM, Microsoft’o TEAMS, Webex, BlueJeans, GoToMeeting ir pan. Plius dar yra vaizdo konferencinė įranga, kuri padeda ir palengvina bendravimą, pavyzdžiui, kaip naujiena iš Facebook Portal. Bet apie tai su žmogumi IT specialistas turi kalbėtis ir padėti išsirinkti tinkamiausią programą ar sprendimą.

Ir dar trumpai apie paskutinį etapą, kai jau viskas įdiegta ir žmogui reikia pradėti naudotis atitinkamomis programomis. Vėl gi, atrodo, kas čia gali būti sudėtingo, bet neretai žmogus, kuriam reiks pradėti naudotis įdiegta programine įranga negali to padaryti greitai. Tai gali būti, net ne absoliučiai nauja programa, o paprasčiausiai naujesnė tos pačios programos versija. Žmogaus darbai sustoja, nes jam reikia mokytis iš naujo naudotis programa. Žmogaus darbų ar kitų užduočių vykdymo laikas ilgėja ir efektyvumas krenta. Šioje vietoje dar vienas pastebėjimas, kad IT specialistai, dažnai ir panašiose situacijose gali padėti. Klausimas labiau ar jie nori? Prisipažinsiu, esu matęs ne vieną IT’išniką, kuris paprasčiausiai tingi ar nenori tokiose situacijose kažką veikti, nors manau tai yra programų diegimo ir paruošimo darbui proceso dalis. Aišku, visko pasitaiko ir būna ypatingai specifinių programų, kurių veikimo tikrai IT specas gali neišmanyti, bet manau čia išvadas pasidarysite patys.

Patarimai

Na pagaliau, patarimai.

Pradėsiu nuo patarimo namų vartotojams ir mažiems verslams. Pirmiausia atskirkite programas ir padalinkite į dvi grupes. Pirma programų grupė, tai tos kurias galima diegtis masiškai, tai yra susirenkate paketą, rinkinį (kaip pavadinsi, taip nepagadinsi) programų ir paleidžiate automatizuotą vieną diegimo procesą, kuris įdiegs visas pasirinktas programas per vieną kartą. Ir antra grupė programų, tai tos kurios negali būti paleidžiamos, arba nėra pritaikytos masiniams programų diegimams.

Kaip atskirti programas, kurias galima masiškai diegtis, o kurias ne?

Geri žmonės, kurie savo laiku atsikando pastovaus programų diegimo proceso, sukūrė tam tikrus sprendimus, kurių pagalba yra lengva ir patogu suformuoti vieną paketą programų ir visas pasirinktas programas įdiegti vieno mygtuko paspaudimu. Vienas populiariausias, tokio tipo atstovas yra puslapis www.ninite.com. Šiuo sprendimu naudojusi jau turbūt virš 5 metų, jei ne daugiau. Kaip puslapyje parašyta, jų paslauga naudojasi tokie vardai, kaip NASA, Harvard Busniness School, Pepsi MidAmerica, SONY ir pan. – atrodo rimtai. Yra mokama ir nemokama versija. Pradinės nemokamos versijos, manau užteks namų ir mažų verslų turėtojams pilnai. Dideliems verslams pritaikyti irgi įmanoma, bet tai jau visiškai kita istorija.

Privalumai šios programos yra akivaizdūs. Kelių sekundžių bėgyje susipauksčiuojate programas iš pateikto sąrašo, kurių jums reikia. Paspaudžiate mygtuką “Get Your Ninite” ir jau vienas diegimo failiukas jūsų kompiuteryje. Paleidžiate diegimo procesą savo kompiuteryje ir „o stebuklas“. Visos jūsų pasirinktos programos įdiegiamos automatiškai, be jokių papildomų pranešimų ir užknisančių patvirtinimo langų.

Ar yra ninite.com alternatyvos?

Kai kas gali pasakyti, kad sąraše nėra tų programų, kurias naudojate. Tokiu atveju galite pažiūrėti alternatyvas šiam puslapiui, gal ten bus. Alternatyvos ninite.com yra chocolatey.org , www.windowsremix.com ir dar daug kitų. Bet jomis nesinaudoju, nes ninite.com vis dėlto patogiausia, aiškiausia ir greičiausiai veikiainti paslauga. Deja, bet nėra rinkoje tokio vieno sprendimo, kuris būtų surinkęs visas pasaulio programas į vieną krūvą.

Vienas iš pagrindinių pliusų ninite.com yra tas, kad programos yra skirtos nemokamam naudojimui ir jos yra skirtos įvairiausio profilio žmonėms. Reikia biuro programų rinkinio, reikia nuotraukų atvaizdavimo ar redagavimo programų, reikia programavimui skirtų programų, reikia naršyklių – visko yra. Manau čia sudėtos laiko patikrintos ir patikimos programos. Tuo esu įsitikinęs ne vieną kartą.

Dėl didesnių IT ūkių

Jei tai nauja kompiuterinė darbo vieta, tai reikia suprasti, ar galima iš anksto sukurti vieną ar kelis iš anksto paruoštų operacinių sistemų atvaizdus (angl. image). Tai aktualu ypač įmonėms ir kitiems IT ūkiams, kuriuose yra dešimtys vienodų kompiuterių. Nes po viena naują kompiuterį diegtis yra neefektyvu ir užtrunka daug laiko. Bet jeigu tai nėra nauja darbo vieta ir reikia paprasčiausiai individualiai kiekviename kompiuteryje įdiegti programas, tai drąsiai naudokitės patarimų skirtų namų vartotojams.

Tai tiek. Taupykite laiką.

Jurijus Mackevičius
Jurijus Mackevičius

Atviros mąstysenos IT vadovas, vystytojas, entuziastas, inžinierius ir autorius

Prenumeruoti
Pranešti apie
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus