Ar mano Windows 11 legalus? Paprastai apie licencijas ir aktyvavimą

ar windows legalus

Įžanga

Perskaitę šį straipsnį sužinosite, kaip išvengti galvos skausmo su Windows 10 ir Windows 11 aktyvavimo procesų, kaip netapti piktavalių auka ir gal net išsaugoti savo brangiausią turtą – asmeninius duomenis ir kitą vertingą turtą. Taip pat trumpai pasiaiškinsime, kokie yra populiariausi nulaužimo būdai ir kaip juos atskirti.

Šis straipsnis nėra apie tai, kaip nulaužti Windows 10, Windows 11 ar kitas Windows operacines sistemas, tad jeigu ieškote KMS’ų ar kitų įrankių, kaip nu’hack’inti Windows’ą, tai negaiškite savo laiko.

Neretai sutinku žmonių, kurie arba visai nieko nežino apie licencijavimą arba atrodo yra pasiklydę 90-tuose ir kituose tamsiuose licencijavimo reikaluose. Nors tie laikai jau seniai pasibaigė. Windows licencijavimas yra pakankamai paprastas.

Tai gi, papasakosiu iš patirties kaip ištriktųjų yra su Windows 10 ir Windows 11 licencijomis ir jų aktyvavimu.

Problematika

Iš pirmo žvilgsnio, Windows operacinių sistemų licencijavimas ir aktyvavimas gali pasirodyti pakankamai sudėtingas procesas. Neretai pasitaiko situacijos, kai žmones patys neturi laiko ar noro gilintis į šiuos klausimus ir pasirenka „patarėjus“, kurie ir patys nelabai išmano šiuos klausimus arba kuriems yra nusišvilpti, ko norite Jūs – jie daro, kaip jiems patogiau arba kaip jiems labiau apsimoka.

Deja, labai dažnai sutinkami asmenys, kurie iki šiol tiki, kad nulaužti operacinės sistemos licenciją yra normalu. Kaip taisyklė, jie nesusimąsto arba dažniausiai nežino, kokios gali būti to pasekmės. Ne retai susiduriu ir su nusistovėjusiais stereotipais. Pasitaiko žmonių, kurie iki šiol mano, kad vos ne jų prigimtinė teisė yra naudotis programine įranga išskirtinai nemokamai.

Darau prielaidą, kad šis straipsnis labai nepatiks žmonėms, kurie linkę pastoviai naudotis tik piratine programine įranga ar kitaip pažeidinėti autorines teises.

Viskas paprasta

Pradedam nuo pradžių. Praktikoje yra realiai tik du būdai, kaip aktyvuoti Windows licenciją. Legalus ir nelegalus.

Legalus būdas – paprasčiausiai nusipirkti kompiuterį kartu su oficialia licencija arba oficialią licenciją atskirai. Legalios licencijos būna tam tikrų simbolių rinkinys, dar vadinamas tiesiog raktu, arba skaitmenine licencija.

Licencinis raktas perkat kompiuterį gali būti įrašytas į Jūsų kompiuterio BIOS‘ą (bios‘o dump‘ą) arba Jums duodamas atskiras 25 simbolių raktas, kurį prieš aktyvuojant turėsite suvesti.

Skaitmeninė licencija – tai tik išskirtinais atvejais Jums suteikiamas raktas, kuris galioja tik tam tikrose situacijose. Pavyzdžiui Jūs keičiate (atnaujinate) savo Windows versiją, pavyzdžiui iš 8 į 10 arba esate „Windows Insider“ programos nariai. Šiais atvejais Jums Microsoft’as automatiškai suteiks skaitmeninę licenciją, kurią pats automatiškai ir aktyvuos.

Toliau apie nelegalius būdus. Yra paplitę keli būdai, tai yra panaudojimas KMS (angl. Key Managment Service, daugiau čia ) tipo programėlių ir licencinių raktų pirkimas įvairiausiuose interneto parduotuvėse, tokiose, kaip ebay.com, aliexpress.com ir panašiai (Pastaba – šios ir kitos didelės el.parduotuvės aktyviai kovoja su piratavimų, ir pastaruoju metu tokių prekių rasti yra beveik neįmanoma). Ir sąlyginai paprasčiausias būdas, iš torrentų atsisiųsti jau nulaužtą operacinę sistemą ir ją įdiegti.

KMS tipo programėlės yra įvairiausios. Tikslios statistikos, kiek yra rūšių, tipų ar kažkokių modifikacijų – tiksliai nėra žinoma. Paieškojus puslapiuose arba pasižvalgius torrent‘uose, rastumėte dešimtys skirtingu variacijų. Iš patirties iš karto sakau – 99% visų šių programų yra virusinės prigimties. Įdiegdami šią programinę įrangą, kaip taisyklė, Jūs apkrečiate savo kompiuterį, dažniausiai nežinomu virusu arba torojanų, arba kita kenkėjiška programa. O jau ką tos kenkėjiškos programos daro, tai galima tik spėlioti, gal vagia Jūsų Internet banko duomenys, gal Jūsų kompiuterį pajungia prie BOTNET tinklo, ir Jums nežinant dalyvauja DDOS atakose prieš kitus tinklus, o gal paprasčiausiai MAININA (angl. mining) kripto valiutas už Jūsų sąskaitą, o gal net žaidžiant Jums azartinius žaidimus internete dalinasi Jūsų kortomis su Jūsų oponentais.

Licencinių raktų pirkimas internete, yra kaip ir mažesnis blogis, bet turi kelias blogybes. Pirmiausia, Jūsų nupirktas raktas vis vien nėra oficialiai legalus. Jis išsprendžia tik technines problemas, bet ne juridines. Tokių raktų kilmė dažniausiai yra pilkoka. Iš kur tokie raktai atsiranda? Neretai pasitaiko nesąžiningi didelių korporacijų, įmonių ar edukacinių įstaigų darbuotojai, kurie liaudiškai tariant vagia licencinius raktus iš darbdavių ir pardavinėja internete. Jie dažniausiai naudojasi padėtimi, kad kartais turimų licencijų apskaita yra sudėtinga ir netiksli. Kartais įmonės perka tokias operacinių sistemų licencijas, kurios būna neribotos. Arba perka licencijas su tam tikra paklaida. Tada dar būna atvejai, kai licenciniai raktai yra „ištraukiami“ iš sugedusių kompiuterių. Tikėtina yra ir dar kiti būdai. Antra didelė blogybė ta, kad niekada nežinai, kada Microsoft‘as atras, kad yra naudojama ne oficialiai įsigyta licencija ir nutrauks Jūsų operacinės sistemos aktyvaciją.

Kas bus, jei neaktyvuosiu Windows?

Pastaruosius kelis metus Microsoft‘as yra padaręs, kad visi žmonės gali nepriklausomai nuo to ar turi licencinį raktą ar ne, atsisiųsti iš oficialaus Microsoft‘o puslapio operacinės sistemos diegimo failą (angl. image – atvaizdą) ir pilnai įdiegti Windows 10 ar Windows 11 operacinę sistemą (adresas čia ) savo kompiuteryje nemokamai. Po to, kai bus įdiegta operacinė sistema, reikės aktyvuoti ją. Kaip tai padaryti galite rasti čia.

Jeigu neaktyvuosite savo Windows OS – Jūs galėsite naudotis savo operacine sistema, bet su keliais niuansais. Pavyzdžiui, Jums pastoviai, ant darbastalio, bus rodomas užrašas raginantis aktyvuoti savo licenciją, Jūs negalėsite naudotis Windows personalizavimo funkcijomis ir t.t.. Bet pagrindinis dalykas yra tas, kad neaktyvuota Windows licencija skaitosi nelegali. Apie tai Microsoft‘as skelbia oficialiai savo taisyklėse.

Youtube‘as pilnas filmukų, kaip pašalinti aktyvacijos raginimo užrašą ir apsimesti, kad turite legalią licenciją, bet deja vienintelis būdas tapti legaliems yra įsigyti oficialiai licenciją. 

Rekomendacijos

Viskas slypi paprastume – paprasčiausiai nusipirkite legalią licenciją ir neturėsite galvos skausmo. Už Jus viską jau sugalvojo ir padarė protingi dėdės ir nereikės bijoti.

Jei turėsite klausimų ar reikia patarimo – pasikalbam. HelpHelp visada pasiruošę atsakyti į Jūsų klausimus.

Sėkmės 🙂

Jurijus Mackevičius
Jurijus Mackevičius

Atviros mąstysenos IT vadovas, vystytojas, entuziastas, inžinierius ir autorius

Prenumeruoti
Pranešti apie
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus